среда, 26. јануар 2011.

ЖИТИЈА СВЕТИХ


Свети Сава, архиепископ српски
Син Стефана Немање, великог жупана српског, рођен 1169. године. Као младић жудео за духовним животом, због чега је одбегао у Свету Гору где се замонашио и са ретком ревношћу прошао цео подвижнички устав. Немања последује примеру сина, те и сам дође у Свету Гору, где се замонаши и умре као монах Симеон. Сава је издејствовао код цара и патријарха независност Српске цркве, и постао први архиепископ српски. Подигао је, заједно са оцем својим, манастир Хиландар, а потом и многе друге манастире, цркве и школе по земљи српској. Путовао је у два маха на поклоњење светињама у Светој Земљи. Мирио браћу своју, завађену око власти; мирио Србе са суседима њиховим, и стварајући Српску цркву, стварао је кроз то српску државу и културу. Уносио је мир међу све балканске народе и радио је на добру свих, због чега је и био поштован и вољен од свих Балканаца. Народу српском он је дао хришћанску душу, која није пропала са пропашћу државе српске. Скончао у Трнову у време цара Асена, разболевши се после службе Божје на Богојављење, 12. јануара 1236. године. Тело му пренео краљ Владислав у манастир Милешеву, одакле га Синан-паша дигне и спали на Врачару у Београду, 27. априла 1594. године (в. 27. април).

ЖИТИЈА СВЕТИХ


Святитель Савва, просветитель и первый архиепископ Сербский

Святитель Савва, возлюбленное и лучезарное светило на сербском духовном небосводе, родился в благочестивой семье правителей Неманей. Из этой семьи произошло множество святых, как еще при жизни святителя Саввы, так и в течение двух последующих столетий, включая и его отца, преподобного Симеона Мироточивого (Великого жупана Стефана), его мать, святую Анастасню (Анну) и его брата, преподобного Стефана Первовенчанного. В возрасте 17 лет, уклонив-шись от брака, святитель Савва принял монашеский постриг на святой горе Афон и скоро проявил себя как непреклонный воин и подвижник Христов. Четыре года спустя его отец отрекся от Престола Сербского королевства, постригся в монаха и пришел на святую гору, где вместе со святителем Саввой основал Хиландарский монастырь. Позже святитель Савва был направлен Господом обратно в Сербию и объединил свою смятенную страну, получив от Вселенского Патриарха автокефалию для Сербской Церкви, спас ее от войн, бушевавших вокруг. Глубокий патриот, святитель Савва, ревновал об ограждении безопасности Сербии. Принявший архиепископский сан с великим при-нуждением, он был истинным исихастом. Совершенно проникшись учением древних Отцов пустыни, он дал то направление духовной жизни Сербии, которому она и доныне следует. Просветитель Сербии, святитель Савва был великим поборником Православия. По смерти прославился многочисленными чудесами.


Тропарь святителю Савве, первому архиепископу Сербскому
глас 3
Пути, вводящаго в жизнь, наставник, и первопрестольник, и учитель был еси: первее бо пришед, святителю Савво, отечество твое просветил есй и, породив тое Духом Святым, яко древа маслинная, в мысленнем рай насадил есй всеосвященная твоя чада. Тем, яко апостолом и святителем сопрестольна чтуще тя, молим: моли Христа Бога даровати нам велию милость.
Ина служба святителя Саввы Сербскаго. Тропарь
глас 8
Православия наставниче, благочестия учителю и чистоты, вселенныя светильниче, архиереов Богодухновенное удобрение, Савво премудре, ученьми твоими вся просветил еси, цевнице духовная, моли Христа Бога спастися душам нашим.
Тропарь общий преподобных Симеона Мироточиваго и сына его, святителя Саввы Перваго, архиепископа Сербскаго
глас 1
Обители Хиландарския священных строителей и Афона светильники, Сербии похвалу, Симеона величайшаго, преподобных лепоту, и род его чудный, святителя, - глаголю,- Савву, приидите согласно почтим, глаголя: молите Христа Бога о пастве вашей, блаженнии, и о еже Церкви свободней быти от обстояний.
Тропарь общий преподобных Симеона Мироточиваго и сына его, святителя Саввы Перваго, архиепископа Сербскаго
глас 1
Иже теплыя заступники в скорбех и напастех имуще, Симеона Богоноснаго и Савву первосвятителя, припадем к нима с верою, яко да молитвами их от напастей избавляеми, по долгу благоверно Спаса и Бога прославим, глаголюще: слава Давшему вам крепость, слава Прославльшему вы чудесы, слава Избавлыпему нас от скорбей молитвами вашими.
Тропарь в честь перенесения мощей преподобного Саввы Сербского
глас 3
Пути, вводящего в жизнь, наставник, и первопрестольник, и учитель был еси: первее бо пришед, святителю Савво, отечество твое просветил еси и, породив тое Духом Святым, яко древа маслинная, в мысленнем раи насадил еси всеосвященная твоя чада. Тем, яко апостолом и святителем сопрестольна чтуще тя, молим: моли Христа Бога даровати нам велию милость
Кондак святителю Савве
глас 8
Яко первосвятителя великаго и апостолов сообщника, Церковь прославляет тя людей твоих, преподобне, но яко имея дерзновение ко Христу Богу, молитвами твоими от всяких нас бед спасай, да зовем ти: радуйся, отче Савво Богомудре.
Ина служба святителя Саввы Сербскаго. Кондак
глас 2
Струями слез твоих, Богоносне Савво, церковь телесную очистив, слуга бысть Святыя Троицы, сохраняй отечество свое непобедимо, тому бо ты еси утверждение.
Кондак общий преподобных Симеона Мироточиваго и сына его, святителя Саввы Перваго, архиепископа Сербскаго
Горнюю жизнь возлюбивше, славнии, жизнь сущую на земли презресте. Сего ради в вышних со Ангелы всегда ликующе, молите о всех нас.
Кондак в честь перенесения мощей преподобного Саввы Сербского
глас 6
Заступниче скорбящим, в напастех помощниче, ко Владыце молебниче, не презри нас, смиренных, обремененных грехи, но предвари и исхити от мук вечных с верою молящихтися, ускори на заступление и потщися на помощь, заступи, святителю Христов Савво, поющия тя.
Ина служба святителя Саввы Сербскаго. Ин кондак
глас 2
Избраннаго от пелен Христовою благодатию и возлюбленнаго от юности Божиим Духом, юностный цвет, Савву блаженнаго, похвальный венцы, вернии, днесь сплетше и Божественную главу его венчающе, воззовем: радуйся, отче, Божие жилище.
Ин кондак общий преподобных Симеона Мироточиваго и сына его, святителя Саввы Перваго, архиепископа Сербскаго
Днесь Симеон с Саввою, блаженнии, в дусе пришедше, спасают от обстояний паству их: сии бо Троицу проповедаша Единаго Бога, Церкве явишася утверждение, в преподобных Мироточивый и во святых чудотворец: сии бо и во бранех необоримии защитницы ноказашася, Афона похвала и народа Сербскаго крепость.
Молитва святителю Савве Сербскому
О священная главо, преславный чудотворче, святителю Христов Савво, Сербския земли первопрестольниче, хранителю и просветителю, всех же христиан благонадежный пред Господем предстателю, тебе припадаем и молимся: даждь нам быти причастником любве твоей к Богу и ближнему, еюже при жизни святая душа твоя преисполнена бысть. Озари нас истиною, просвети ум и сердце наше светом Божественнаго учения, научи нас тебе подражати верно, Бога и ближняго нашего любити и заповеди Господни совершати непогрешительно, да будем и мы чада твой не по имени токмо, но всем житием нашим. Молися, святый архиерею, о Святей Православней Церкви и отечестве твоем земном, присно тя любовию чтущем. Призри благоутробно на всяку душу верных твоих чтителей, милости и помощи твоея ищущих, буди всем нам в болезнех целитель, в скорбех утешитель, в печалех посетитель, в бедах и нуждах помощник, в час же смертный милостивый покровитель и защититель, да, при помощи молитв твоих святых, сподобимся и мы, грешнии, спасение верное получити и Царствие Христово унаследовати. Ей, святче Божий, не посрами упования нашего, еже на тя крепко возлагаем, но яви нам твое многомощное заступление, да славим и поем дивнаго во святых Своих Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.