четвртак, 23. јануар 2014.

Икона Божией Матери "Млекопитательница"



Икона Божией Матери "Млекопитательница" первоначально находилась в Лавре преподобного Саввы Освященного близ Иерусалима. Святой основатель Лавры при кончине предсказал братии, что Лавру посетит паломник из Сербии Савва, и повелел передать ему в благословение чудотворную икону. Это и случилось в XIII веке. Святитель Савва Сербский привез икону в Хилендарский монастырь на Святой Горе Афон и поставил ее по правую сторону иконостаса, в церкви при Карейской келлии, впоследствии названной Типикарницей, так как там хранился устав святителя Саввы.

Величание Иконе Божией Матери "Млекопитательница"


Величаем Тя,
Пресвятая Дево,
Млекопитательнице Спаса нашего,
и чтим образ Твой святый,
от негоже благодать исцеления
нам присно подаеши.

Тропарь Иконе Божией Матери Млекопитательница


Без семене от Божественнаго Духа,
волею же Отчею зачала еси Сына Божия,
от Отца без матере прежде век суща,
нас же ради из Тебе без отца бывша,
плотию родила еси
и Младенца млеком питала еси,
темже не престай молити
избавитися от бед душам нашим.
 
Кондак Божией Матери в честь иконы Ея Млекопитательница
 
Душ наших чувствия очистивше, узрим на иконе таинство преславное, Творца Вселенныя и Господа вышних сил, во объятиих держима и от сосцу Твоею яко Младенца питаема, и, со страхом и радостию покланяющеся Тебе и рождшемуся от Тебе Спасу нашему, воззовем:радуйся, Владычице, жизни нашея Питательнице.

Млекопитатељица

Тако се зове икона Пресвете Богородице, коју је донео Свети Сава Српски из манастира Светог Саве Освећеног код Јерусалима, и положио је у своју Посницу на Кареји у Светој Гори. И тако се испунило пророчанство Светог Саве Освећеног, изречено на осамстото година пре тога, да ће доћи неки свештеник српски Сава и да му се има предати та икона и жезал његов. Кад је Сава Српски посетио манастир Светог Саве Освећеног, монаси се сете пророчанства оснивача своје обитељи и предаду Сави Српском икону и жезал. Та икона постављена је с десне стране царских двери у Посници, а жезал у једној келији, званој "Патерица", на Кареји.

Тропар (глас 1): Вољом Очевом од божанског Духа без семена си зачела Сина Божијег. Јер Онај који је од Оца без матере пре свих векова, ради нашег спасења произишао је из тебе, без оца, телесно, као Младенац (Дете), и млеком си га својим хранила. Зато не престај да се молиш за избављење душа наших од свих жалости.